728 x 90

Çevre ve İş Güvenliğinde Büyük Adım...

  • In Kategori
  • KASIM 6, 2018
  • Kaynak :
  • 2155 Okunma
Çevre ve İş Güvenliğinde Büyük Adım... Kategori

Türkiye’de bir ilki daha gerçekleştirerek ...

Türkiye Hazır Beton Birliği KGS İktisadi İşletmesi (KGS), hazır beton sektörü için çok önemli olan çevre ile iş sağlığı ve güvenliği konularında Türkiye’de bir ilki daha gerçekleştirerek “KGS Çevre Belgelendirmesi” ile “KGS İş Sağlığı ve Güvenliği Belgelendirmesi”ne başladı.

 

Türkiye’de sektörel öz denetimin ilk örneklerinden biri olan THBB Kalite Güvence Sistemi İktisadi İşletmesi (KGS), öncülük ettiği çalışmalarla inşaat sektörünün iyi bildiği ve güvendiği bir kurum olma özelliğini yeni belgelendirme alanlarıyla pekiştirdi. 1995 yılında Türkiye’de kaliteli beton üretilmesi için Türkiye Hazır Beton Birliği (THBB) tarafından kurulan KGS beton üretim tesislerinin yerinde denetiminin yanı sıra, habersiz ürün denetimleri de gerçekleştirerek tesislerin üretim kalitesinde süreklilik sağlıyor. Böylece ülkemizde beton üretiminde tek etkin ve verimli denetim KGS tarafından yapılıyor. Hazır beton sektörü için çok önemli olan çevre ve güvenliği konularında büyük bir adım atan KGS, çevre ile iş sağlığı ve güvenliği belgelendirmelerine başladı.

 

Çevre ve iş güvenliği konusundaki yeni belgelendirmelerle ilgili değerlendirmelerde bulunan Avrupa Hazır Beton Birliği (ERMCO) ve THBB Yönetim Kurulu Başkanı Yavuz Işık, “Türkiye Hazır Beton Birliği olarak 1988 yılından bu yana ülkemizde kaliteli betonun üretilmesi ve kullanılması için çalışıyoruz. Kaliteli beton üretiminin yanı sıra hazır beton sektörünün gelişimi için eğitim, sürdürülebilirlik, çevre, iş sağlığı ve güvenliği konularında çalışmalarımızı sürdürüyor ve bu konulara her zaman büyük önem veriyoruz. Çevre ve iş güvenliğine verdiğimiz önemin bir göstergesi olarak, 1998 yılından bu yana ‘Yeşil Nokta Çevre Yarışması’nı; 2010 yılından bu yana da ‘Mavi Baret İş Güvenliği Yarışması’nı düzenliyoruz. Son olarak hazır beton sektörüne özgü çevre ile iş sağlığı ve güvenliği belgelendirmeleri için çalışma başlattık. KGS’ye başvurup denetimleri başarıyla geçen  hazır beton firmaları “KGS Çevre Belgesi” ile “KGS İş Sağlığı ve Güvenliği Belgesi” alacak. Bu iki yeni belgelendirme hazır beton tesislerinin çevre ve iş güvenliği yönünden gelişmesine büyük katkı sağlayacak.” dedi.

 

Hazır beton sektörünün uzun yıllardır ilgiyle takip ettiği “Yeşil Nokta Çevre Yarışması” ile “Mavi Baret İş Güvenliği Yarışması”na da değinen Yavuz Işık, “THBB’nin düzenlediği ‘Yeşil Nokta Çevre Yarışması’ ile ‘Mavi Baret İş Güvenliği Yarışması’ düzenlenmeye devam edecek. ‘KGS Çevre’ ve ‘KGS İş Sağlığı ve Güvenliği’ belgesi alan hazır beton firmaları bu yarışmalara başvurabilecek.” dedi.

 

Çevre ve iş güvenliği konusundaki yeni belgelendirmeler hakkında bilgi veren KGS Direktörü Selçuk Uçar, “KGS Çevre Belgelendirmesi’ ile ‘KGS İş Sağlığı ve Güvenliği Belgelendirmesi’ için başvuru yapan hazır beton tesisleri, bağımsız ve etkin bir denetimden geçerek çevre ve iş güvenliği konularında üstünlüklerini ve kalitelerini tescil ettirmiş olacak. Belgelendirme süreçlerinde hazır beton tesislerinin çevre ve iş güvenliği konularında mevzuatın son haline tam uyumlu olup olmadığının denetlenmesi ön şart olarak yer almaktadır. Böylece tesisler, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından yapılacak çevre denetimlerine ve Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığınca yapılacak iş teftişlerine de tam hazırlık sağlayarak eksikliklerini giderme yolunda hizmet almış olacak. Denetimler, mevzuata uyumun yanı sıra hazır beton sektörüne özgü iyi uygulamaları teşvik edecek unsurları da içeriyor. Böylece tesisler, denetimler sonrası iyileştirme yapılabileceği konularda bilgi sahibi olacak.” dedi.